sosyalben1

sosyalben1

TV8’de yayınlanan girişimcilik yarışması “Bir Fikrin mi Var?”ın, British Council’ın desteklediği “Sosyal Girişimcilik” kategorisi birincisi Ece Çiftçi, yarışma ödülü kapsamında geçtiğimiz ay iki günlük bir gezi için İngiltere’deydi. Ece’yle sosyal girişimcilik ve İngiltere izlenimleri üzerine konuştuk…

 

SosyalBen, gereksinimi olan bölgelerde ilköğretim çağındaki çocuklara resim, müzik, dans, fotoğraf gibi alanlarda sosyal eğitim vermek üzere başlatılan bir sosyal sorumluluk projesi. Projeyi başlatan ve Türkiye çapında büyümesine önayak olan isim Ece Çiftçi.

Ece 20 yaşında, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Sosyoloji ve Yeni Medya bölümlerinde çift anadalda eğitim görüyor. Ece aynı zamanda beş yıldır TV8’de devam eden girişimcilik yarışması Bir Fikrin mi Var?’ın bu seneki birincilerinden. Sosyal girişimcilik alanında dört yıla yakın bir süredir farklı çalışmalara imza atan British Council Türkiye ve Ece Çiftçi’nin yolları bu yarışmada kesişti.

British Council Türkiye, Ocak ayında milyonlara ulaşan bu yarışmanın Sosyal Girişimcilik kategorisinin destekçisi oldu ve en iyi sosyal girişimcilik fikrini ortaya koyan kişiye çok özel bir ödül hazırladı, İngiltere’deki sosyal girişimleri tanıtan bir gezi. Ece bu kategoride birinci olarak, Mart ayında British Council’ın hazırladığı bir programla Birmingham’a giderek bu şehirde kendi projesi SosyalBen’e örnek ve ortaklık oluşturabilecek sosyal girişimleri tanıyabilme fırsatı buldu.

Ece Çiftçi ve SosyalBen

İki günlük gezi sonrası Ece, SosyalBen ve İngiltere gezisiyle ilgili izlenimlerini bizlerle paylaştı. Bahçeşehir Üniversitesi’nde sosyal sorumluluk projelerini yöneten Ece, projenin başlama sürecini şöyle anlatıyor: “Projem SosyalBen lisedeyken başlattığım, Şanlıurfa’ya yaptığım seyahatte çocuklar ve sosyalleşme alanları üzerine gözlemler sonucu oluşturduğum bir sosyal sorumluluk projesi. Amacımız dezavantajlı çocukların sosyal becerilerini geliştirerek eğitimlerinde de başarılı birer öğrenci ve kendi becerilerinin farkında olan bireyler yetiştirmeye katkıda bulunmak.”

Peki neden hedef kitle ilköğretim çağındaki, yani 7 – 13 yaş aralığındaki, çocuklar? “Bu yaş grubunun seçilmesinin nedeni, çocukların değişime, eğitime ve yaratıcılığa daha açık olmaları. Yapılacak çalışmanın hedef kitleye katacağı yetiler, geleceği şekillendirecek ve değiştirecek bireyler olmalarıdır.” Bu nedenle SosyalBen’in proje kapsamındaki etkinliklere ilk başladığı şehir, “Güneydoğu Anadolu bölgesinde en fazla çocuk suç oranının olduğu şehir” olmasından dolayı Şanlıurfa oldu.

Ece, “ülkemizin yedi bölgesinde ve dünya çapında bu projeyi geliştirerek çocuklarımızın gelişimine katkıda bulunmayı istiyoruz,” diyor ve bir sonraki duraklarının bu yaz gidecekleri “Üsküp, Makedonya’da Mustafa Kemal Atatürk’ün babasının ve dedesinin doğduğu Türk köyü” olduğunu belirtiyor.

Birmingham gezisi

Ece, Bir Fikrin mi Var? yarışmasına katılmasının en büyük motivasyonunun İngiltere gezisi kazanma şansı olduğunu söylüyor. Gezi programı, İngiltere’de sosyal girişimciliği özellikle verdiği ödüllerle destekleyen UnLtd’in Birmingham ofisi, gençlere sosyal girişimcilik konusunda destek veren Made by Young People ile farklı sosyal girişimleri ziyaretlerden oluşuyordu. Bu alanda çalışan danışmanlar, uzmanlar ve ödül kazanan girişimcilerle tanışma fırsatı bulan Ece, İngiltere gezisini bir cümleyle özetliyor: “Gerçekten çok verimliydi.”

“Görüşme için ayarlanan dernek ve firmaların konuyla bire bir alakalı” olduğunu ve bunun da “geziyi daha verimli” kıldığını söyleyen Ece, Birmingham gezisini şöyle anlatıyor: Firmalar ve derneklerin projemize olan ilgisi beni daha da motive etti. Her toplantı sonunda ortak neler yapabileceğimizi konuştuk ve işbirlikleri yapmaya çalıştık. Çoğu şirketlerde de bunu başardık. Gezi sosyal sorumluluk ve girişimcilikle ilgilenen benim gibi birisi için çok güzeldi.”

 

British Council Türkiye, Ekim 2009 – Mart 2013 arasında  yürütülen Sosyal Girişimcilik Projesi ile ana proje ortakları olan Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) ve Kadir Has Üniversitesi ile birlikte, sosyal bir misyonu bulunan bireysel girişimcilere ve STK’lara, çevrelerinde bir fark yaratmalarını ve girişim, yenilikçilik ve yaratıcılık yolu ile toplumsal değişime olumlu yönde katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla farkındalık arttırma ve kapasite geliştirme unsurlarını içeren çeşitli çalışmalar gerçekleştirdi.

 

Projemiz kapsamında TÜSEV tarafından geliştirilen sosyal girişimcilik portalı için tıklayın.